Rozwój Zdrowie

Jak odnaleźć sens życia i uwolnić się od lęku?

Odczuwanie lęku jest naturalną częścią ludzkiego doświadczenia. Może on nas rozwijać, jeśli go zaakceptujemy i zrozumiemy, ale może też prowadzić do problemów, gdy próbujemy go unikać lub tłumić. To, jak radzimy sobie z lękiem, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i ogólny dobrostan.

Praca z lękiem wymaga spojrzenia na wiele aspektów naszego życia i działania na wielu poziomach. Dobrze jest przyjrzeć się naszym objawom fizycznym i z nimi pracować. Warto nauczyć się rozpoznawać i wyrażać swoje emocje oraz przyjrzeć się naszym codziennym zachowaniom – zwłaszcza tym, które pomagają nam unikać konfrontacji z trudnymi dla nas sytuacjami. Ważne jest również zastanowienie się nad sposobem myślenia, decyzjami i przekonaniami, aby negatywne nawyki zastąpić tymi, które nas wspierają.

Jednak mimo wysiłków, czasem lęk może nas nadal prześladować, wywołując uczucie pustki, smutku i pytania o sens istnienia: po co to wszystko robię?, jaki to ma sens?, o co mi chodzi?, czego ja chcę?, kim jestem?. Może nam brakować poczucia spełnienia, celu czy wizji naszej przyszłości. To często prowadzi do tzw. lęku egzystencjalnego, który w niektórych przypadkach może nasilać stany lękowe, napady paniki czy fobie. Samopoznanie oraz odkrycie sensu życia staje się wtedy kluczowe.

W różnych kulturach istnieją różne sposoby na pracę z tym zagadnieniem: odkrywanie sensu życia poprzez egzystencjalizm, Dharmę czy Ikigai. Te koncepcje, choć różne, mają na celu pomóc nam odnaleźć swoje miejsce i cel w życiu.

Lęk egzystencjalny to niepokój wynikający z konfrontacji z podstawowymi pytaniami dotyczącymi istnienia. W ujęciu Rollo Maya i innych filozofów egzystencjalnych lęk ten pojawia się, gdy uświadamiamy sobie takie kwestie jak śmiertelność, wolność wyboru, poczucie izolacji oraz brak narzuconego sensu życia i konieczność samodzielnego jego odnalezienia.

Choć lęk jest nieprzyjemny, to ma pozytywny potencjał. Konfrontacja z nim może prowadzić do głębszego zrozumienia siebie, odkrycia prawdziwych wartości i celu życia. Może wypełnić pustkę, jaką odczuwamy i być katalizatorem osobistego rozwoju i samorealizacji. Kluczowe jest, aby nie uciekać przed lękiem, ale zmierzyć się z nim i wykorzystać go jako siłę napędową do zmian. Aktywnie tworzyć swoją przyszłość poprzez samoświadomość, autentyczność, wolność wyboru, podejmowanie autonomicznych decyzji i ponoszenie odpowiedzialności za swoje działania lub ich brak wraz z uznawaniem ich konsekwencji.

(Zdj. Canva)

Bardzo pomocne dla wielu osób może być uznanie istnienia Siły Wyższej. Każdy może rozumieć ją w swój indywidualny sposób, który nie musi mieć nic wspólnego z religią. Owszem dla jednych to może być Bóg, dla innych Wszechświat, kosmiczna świadomość, przyroda itd. Jest to pewien rodzaj uduchowienia, dzięki któremu możemy odczuwać wewnętrzny spokój, wiarę, wsparcie, bezpieczeństwo i bezwarunkową miłość. Łatwiej jest nam pogodzić się z tym, że nie wszystko musimy rozumieć, na wiele pytań możemy nie otrzymać gotowych odpowiedzi i zaakceptować brak pewności skutków podjętych decyzji.

Dharma to moralny porządek świata i nasze obowiązki wobec siebie i innych. W buddyzmie i hinduizmie wierzy się, że każdy z nas ma swoją rolę i powinności, które przyczyniają się do harmonii w świecie (np. jako rodzic, uczeń, członek społeczności).

Według mądrości ajurwedyjskiej nasze życie nie jest przypadkowe. Przyszliśmy na świat z jakiegoś szczególnego powodu, z pewnym zasobem psychicznych cech, zdolności i skłonności, w określonym czasie i miejscu, aby wypełnić swoją Dharmę. Zrealizować ją, a nie poszukiwać, bo nie jest ona naszym celem. Liczy się sama podróż, która trwa przez całe życie. To droga, którą codziennie kroczymy, dokonując niezliczoną ilość dużych i małych wyborów. Zaczynając od tego, o której godzinie wstajemy, co spożywamy na śniadanie, na czym skupiamy swoją uwagę, poprzez wybory, w jaki sposób pozyskujemy środki do życia, czy decyzje, o jakiej porze kładziemy się spać. Ważne jest doświadczanie i odczuwanie efektów podejmowanych wyborów oraz uczenie się na tej podstawie, co nam służy, a co nie. Dążenie do tego, aby były one coraz bardziej świadome i przyczyniały się do naszego zdrowia, równowagi wewnętrznej, dobrego samopoczucia i poczucia spełnienia.

Dharma uczy akceptacji siebie i swojego miejsca w świecie, bez określania, czy coś jest dobre, czy złe. Kluczem jest realizowanie obowiązków w zgodności z własną naturą, w harmonii z otoczeniem oraz prawami Wszechświata. Ważne, by na drodze swego wewnętrznego rozwoju możliwie jak najszybciej i najdalej zajść. W tym celu według Ajurwedy pomocna może być też znajomość własnej konstytucji – kombinacji trzech dosz Vata, Pitta i Kapha (Prakriti), która uświadamia nam nasze mocne i słabe strony. Takie postępowanie pomaga odnaleźć spokój wewnętrzny oraz nie przywiązywać się nadmiernie do rezultatów działań, gdyż to może prowadzić do niestabilności emocjonalnej i nieustannego pragnienia czegoś więcej.

Ikigai oznacza “powód do życia” i koncentruje się na znalezieniu równowagi między tym, co kochamy robić (pasją), co potrafimy robić dobrze (powołaniem), co potrzebuje świat (misją), a tym, co przynosi nam utrzymanie, za co chcą nam płacić (zawodem).

Koncepcja Ikigai oparta na czterech połączonych ze sobą kręgach (Zdj. Canva)

Odkrycie swojego Ikigai może nadać sens naszemu życiu. Przynieść wiele korzyści zarówno na polu osobistym, jak i zawodowym. Może pomóc nam nadać kierunek naszym działaniom, ustalić priorytety, skupić się na rzeczach dla nas ważnych, zwiększyć wydajność, kreatywność i innowacyjność. Pobudzić energię do życia i zapomnieć o lękach. Może połączyć nasze pasje, talenty i wartości, które nadają sens i radość naszemu życiu z codziennymi obowiązkami, które nie tylko zapewnią nam utrzymanie, ale same w sobie stanowią wartość dla społeczeństwa.

Każda z tych idei dąży do tego, by pomóc nam znaleźć sens życia. Wszystkie opierają się na indywidualnej odpowiedzialności za odkrycie tego sensu. Lęk egzystencjalny zachęca do tworzenia własnego sensu życia, Dharma – do życia zgodnie z kosmicznym porządkiem, a Ikigai – do połączenia pasji z codziennymi obowiązkami.

Wszystkie te podejścia mogą pomóc nam rozwijać się na różnych poziomach: lęk egzystencjalny prowadzi do samorealizacji, Dharma – do rozwoju duchowego, a Ikigai – do harmonijnego życia, które daje radość i spełnienie.

Każda z tych koncepcji oferuje inne spojrzenie na sens życia, więc warto wybrać tę, która najlepiej z nami współgra. Niezależnie od drogi, którą wybierzemy, posiadanie celu i poczucia sensu w życiu motywuje nas do działania i pomaga zmienić lęk w siłę napędową do rozwoju.

Które z tych podejść wydaje Ci się najbliższe?


Może zainteresuje Cię również