Odkąd pamiętam, zawsze interesowałam się samodoskonaleniem zarówno w obszarze zawodowym, jak i zdrowotnym. To był mój sposób na rozwój oraz radzenie sobie z codziennymi trudnościami, stresem, lękiem, zmiennymi emocjami i problemami zdrowotnymi dotyczącymi mnie, ale także moich najbliższych. Szczególnie bliska była mi medycyna naturalna. Początkowo interesowałam się homeopatią. Potem trafiłam na Ajurwedę, która stała się moją pasją.
Konsultantka ajurwedyjska
Na dobre rozpoczęłam swoją podróż z Ajurwedą w kwietniu 2019 roku od kursu Oczyszczanie według Ajurwedy. Poczułam jego moc, a przy okazji schudłam 4 kg. Następnie zrobiłam kurs Psychologii Ajurwedyjskiej i już wiedziałam, że to jest to, czego szukałam, tj. prostej instrukcji obsługi człowieka zgodnej z wiedzą o życiu. Od tego momentu na dłużej rozgościłam się w Agni-Ajurweda u Marii i Michała Szabat. Zrobiłam kurs na Konsultantkę Ajurwedyjską pierwszego i drugiego stopnia, tj. ponad 600 godzin szkolenia i praktyki oraz ukończyłam kursy: Odżywianie według Ajurwedy, Zdrowa Tarczyca, Dharma, Odchudzanie, Gotowanie i Rok z Ajurwedą. Sporo tego było, bo jak już się wejdzie na ścieżkę Ajurwedy, to chce się iść dalej po więcej i więcej.
Dietetyk
Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo moich Klientów, ukończyłam w 2020 roku kursy z dietetyki w Polskim Instytucie Dietetyki i otrzymałam tytuł Dietetyka. Wszystko po to, aby mieć pełniejszą wiedzę na temat odżywiania przy różnych typach schorzeń. Dzięki temu mogę lepiej zadbać o prawidłowe odżywianie danej osoby i w razie potrzeby skorzystać z większej palety narzędzi, aby mogła ona osiągnąć swój cel, w tym optymalną wagę.
Nauka pranayamy i medytacji
Podczas spotkań z Klientami zauważyłam, że praca z oddechem przynosi im ogromne korzyści. Nic dziwnego, gdyż jest on pomostem między naszym ciałem a umysłem. Świadomie go kontrolując, możemy oddziaływać na nasz układ nerwowy, uaktywniać samouzdrawiające moce naszego organizmu i osiągać stan głębokiego spokoju. Wiedziałam, że jest to obszar, na temat którego chcę pogłębić swoją wiedzę, aby lepiej pomagać sobie i innym. Dlatego też, aby lepiej służyć moim Klientom i uczyć ich korzystania z mocy oddechu wzięłam udział w marcu 2022 roku w Warsztatach z Nauki Pranayamy i Medytacji w Instytucie Nirmala u Nauczyciela Jogi i Ajurwedy Piyush’a Mittal. To był początek naszej wspólnej drogi.
Terapeutka ajurwedyjska
Następnie u boku Piyush’a Mittal i jego żony Ritu Mittal zrobiłam kurs zawodowy na Konsultanta i Terapeutę Ajurwedy. Moją intencją było nauczyć się masaży, terapii i zabiegów ajurwedyjskich, które zalecam moim Klientom. Chciałam poczuć efekty tych działań na sobie. Czułam, że tylko w ten sposób będę wiedziała, co dla danego Klienta będzie najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowo poznałam sztukę gotowania po ajurwedyjsku, zasady dbania o urodę i sposoby wykonywania zabiegów upiększających.
Analiza języka
W międzyczasie miałam także przyjemność uczyć się analizy języka (Jiwah Pariksha) u lekarza ajurwedyjskiego Saurabh’a Pardeshi. Badanie to jest jednym z elementów metody diagnostyki Ashtvidha Parikshan w Ajurwedzie. Pomaga w zdiagnozowaniu stanu naszego zdrowia, ponieważ język jest zwierciadłem naszego układu trawiennego. Odzwierciedla stan zachodzący wewnątrz naszego organizmu. Każda jego część obrazuje określone narządy wewnętrzne i pokazuje, jak one funkcjonują.
Krok po kroku wprowadzam coraz więcej zmian w swoim stylu życia. Wiele zdrowych nawyków zagościło u mnie już na stałe, a nad częścią jeszcze pracuję. Jest to proces długotrwały, gdyż utrwalone przez lata złe nawyki czasami biorą górę. Najpiękniejsze jednak jest to, że wiedza ajurwedyjska umożliwia mi szybki powrót na właściwe tory. Ponadto nauczyłam się rozpoznawać pierwsze symptomy możliwych problemów zdrowotnych i im zapobiegać. Wiem już, jak na mnie wpływają wszelkie emocje, jak sobie z nimi radzić, skąd biorą się moje dolegliwości w ciele i jak je balansować, jak wpływa na mnie dane jedzenie i jak je podać, aby mi służyło. Na bieżąco uzupełniam swoją wiedzę z zakresu Ajurwedy poprzez udział w różnych wykładach, warsztatach i spotkaniach szkoleniach organizowanych przez ekspertów w swoich dziedzinach oraz poprzez literaturę.
Ajurweda jest dla mnie jak latarnia. Wskazuje drogę, którą mogę podążać, aby czuć się dobrze, ku zdrowiu i lepszemu samopoczuciu. Dzięki niej w razie zagubienia się w natłoku codzienności wiem, jak wrócić ku sobie.